• Tel: +90 535 672 92 30
 • Fax: +90 535 672 92 30
 • Mail: info@yaushuenn.com
img img img img img

YS 700T

3 Boyutlu 6+1 Renk Tam Bilgisayarlı Çorap Örgü Makinası
 • Yau Shuenn YS 700T 6+1

 • ANA HATLARIYLA ÇORAP MALİYET ANALİZİ

  Avrupa pamuklu soket pazarı segmentindeki son gelişmeleri analiz etmeye devam ediyorum. Önceki sayılarda bahsetmeye başladığım Çin’in pamuklu çorap segmentinde Avrupa’ya yaptığı ihracattaki düşüş trendini en net olarak Almanya pazarında görmekteyiz.

  Grafik-1’de Çin’in Almanya pazarında, pazar payı azalışı olarak göreceğiniz bu gelişme, diğer pazarlarda bu derece belirgin olarak görülmemektedir. Ancak Almanya pazarının Avrupa ülkeleri arasında %25 pay ile en büyük ithalatçı olduğu gerçeği, bize bu gelişmenin Türkiye açısından çok önemli olduğunu, belkide ileride diğer piyasalara yansiyabilecek bir trendin başlangıcında olduğumuzu bize müjdelemektedir. Grafik-1’de görebileceğimiz bu trend değişimi, 2010 yılı başından itibaren 2.5 yılın üzerinde bir süredir belirgin olarak devam etmektedir. Türkiye’nin ise belirgin bir şekilde pazar payı artışı göze çarpmaktadır.

  Yau Shuenn FIMAST FUARINDA

  Yazdır E-posta
  Yazar editör
  Çarşamba, 19 Eylül 2012
  Dünya çorap teknolojilerinin önde gelen markaları İtalya’da yapılacak olan FIMAST fuarında bir araya geliyorlar. Italya’nın Brescia şehrinde yapılacak olan FIMAST fuarındaki katılımcılardan biri de Tayvanlı Yau Shuenn firması.
  Firma bu fuarda ilk defa 4 yeni modelinin tanıtımını yapacak. Fuardan sonra Türkiye pazarında da göreceğiniz bu yeni makineleri 26 Eylül’deki fuarda Yau Shuenn standında görebilirsiniz. Fuar Alanı: Brixia Expo – Fiera di brescia SpA, Via Caprera, 5, 25125 Brescia (BS) İtalya Stand: D40 – D48

   

  Aşağıdaki link'e tıklayarak açacağınız excel dosyasında çorap üretiminde karşılaşacağınız maliyetlerin kabaca yer aldığı, çorap başına maliyetinizi genel hatlarıyla hesaplayabileceğiniz dosyayı bulabilirsiniz.

  Bu dosyada yer alan rakamlar Avro cinsinden olup, kırmızı renkte verilen rakamlar üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Yapılan değişiklikler sonrası birim çorap maliyeti otomatik olarak hesaplanacaktır.

  ÇORAP MALİYETİ GRAFİKLERİ

  Son zamanlarda özellikle Istanbul dışından birçok telefon almaktayım. 1-2 makina alarak çorap üretimine başlamak istiyorum şeklinde. Bu tür çabaları taktir etmekle birlikte çorap işinin başlangıç ekonomik boyutunun şimdilerde minimum10-12 makina ile olması gerektiğini telefonda anlatmaya çalışırken, bu sayının altında kalan büyüklükteki yatırımların tam ekonomik olamayacağını ifade ediyorum.

  Bu durumu izah eden, bir çift çorabın makina sayısına ve 1 kg ortalama iplik maliyetine göre kaç YTL'ye malolacağını yukarıdaki link vasıtasıyla indirebileceğiniz dosya yardımıyla erkek çorabı cinsinden hesaplanmış olarak görebileceğiniz,, aşağıdaki grafiğe bakarsanız, özellikle 1-2 arasındaki makinaya binen özellikle işçilik maliyeti nedeniyle 1-2 arasındaki makina ile ucuza çorap üretmenizin imkanı olmadığını kolaylıkla görebilirsiniz.

  Burada bir ekleme yapmak ta isterim. Genellikle az sayıda makinayla çorap üretimine başlamak isteyen firmalar bu işi aile işi olarak yapmak istemekteler. Yani evlerinin alt katını bu işe ayırıp, çocukları, diğer akrabalar vs. yardımcı olacak şeklinde. Bu tabiki maliyeti azaltan bir etken ancak çorap makinaları bilgisayarlı sistemle çalıştığından bünyede en az bir adet daha önce çorap makinalarında çalışmış, makinanın bilgisayar sistemine hakim bir teknisyen bünyede kesinlikle yer almalıdır.

  Yani, 1 makinanız da olsa 12 makinanızda olsa çorap makinaları 24 saat hiç durmadan çalışması gerektiğinden, gündüz ve gece olmak üzere en az 2 çalışanın makina başında durması zorunluluğudur. Bu yüzden üretim maliyeti çok artmaktadır.

  Ayrıca burun dikişi ve forma bünyede yapılacaksa bunlar için eleman bulundurmak gereklidir. Bu da ekstra maliyet demektir. Bunun yanında kira az sayıda makina tarafından paylaşılmaktadır. Bu da az sayıda makina ile yapılan üretimde maliyetin neden çok yüksek olduğunu basitçe izah edebilir.

  Not: 10 sayısına kadar olan firmalarda merkezi fan yerine makina üzerindeki fan'ın maliyeti hesaplarda yeralmaktadır.

  Aşağıdaki grafikte ise bu rakamları endekslenmiş olarak görebilirsiniz.

  24 makina ile üretim yapan bir firmanın maliyeti 100 ise 12 makina ile üretim yapan firmanın maliyeti 7 YTL'lik ortalama iplik maliyeti ile çalıştığında 24 makinalık firmaya göre %14 daha fazla çıkmaktadır

  Bu durum, 3 makina ile çalışan bir firmada 24 makina ile çalışana göre %197 daha fazla maliyete çorap üretebildiğini göstermektedir.

  Aynı durum, 1 makina ile üretim yapıldığında maliyetin 24 makinalı tam ekonomik yapıdaki bir firmaya göre maliyetinin %428 daha fazla olacağını, yani 1-3 arasındaki makina ile çorap üretmeye çalışmanın daha baştan başarısız kalmaya mahkum olduğunu göztermektedir.

  Teşvikli olan 49 şehirde yapılan yatırımlarda ise maliyet Istanbul'a göre daha düşük olabileceğinden en az 6 makina ile başlanabilecek yatırımlar (24 makinaya göre %39 daha maliyetli ancak bu bölgelerdeki düşük maaş bazı, elektrik ve ssk teşviği bu rakamı ciddi bir biçimde aşağı çekebilecektir) başarılı olabilir diyebiliriz.

  Ofisimizde bulunan test makinamızla, makinamızı satın alan firma teknisyenlerine, Yau Shuenn bünyesinde bulunan teknisyenimiz tarafından, eğitim hizmeti verilmektedir.

  Bu eğitim iki aşamalıdır. eğitimin ilk aşamasıbir hafta müddetince kendi ofisimizde verilmektedir. Makinalarımızın montajı kendi teknisyenimiz tarafından yapılmakta ve eğitimin ikinci aşaması makinalarımızın çalışmasını takiben satın alınan makina sayısına bağlı olarak sizin şirketinizde devam etmektedir.

  Yau Shuenn

  Üç yıldır verdiğimiz çok sayıda eğitim sonucu, makinamızı alan firmaların teknisyenleri, ustaları Yau Shuenn çorap makinalarımızı başarıyla çalıştırmaktadır. Karşılaşacağınız teknik sorunlarda da 7 gün/24 saat hizmetinizdeyiz.

  Şimdilik makina satışlarımızla verilen eğitim hizmetinin ileride gruplar halinde Yau Shuenn makinalarımızı öğrenmeye istekli, kendini geliştirmeye açık, iş potansiyelini geliştirmek isteyen ustalara da verilmesi planlanmaktadır. Bu konuda ileride bu siteden duyuru yapmayı planlıyoruz.

  İTKİB Yenibosna Hazır Giyim Meslek Lisesi Çorap Bölümüne Makina Bağışı

  2006 yılında 50.kuruluş yılını kutlayan Yau Shuenn Türkiye Çorap Sanayisine elinden gelen katkıyı verebilmek amacıyla ofisinde tanıtım ve eğitim amaçlı bulunan yeni makinalarından bir tanesini İTKİB Yenibosna Hazır Giyim Meslek Lisesi Çorap Bölümüne 31 Mayıs 2006 tarihinde Çorapçılar Birliği üyelerinin katılımıyla okulda yapılan bir törenle T&K Çorap Makinası

 • Yau Shuenn Çorap Makinalarımız Türkiye’de 1994 yılından beri hizmet etmektedir

  2006 yılı Eylül ayı itibarıyla, çoğunluğu İstanbul'da olan, İzmit, Tokat (Erbaa), Yozgat, Samsun, Ordu, Kayseri, Konya, Kütahya (Gediz), Kırklareli (Üsküp) şehirlerinde bulunan, 50'ye yakın şirkette 1,500 civarında Yau Shuenn makina çalıştıran firmalarımızın detaylarını müşterilerimizsayfasında bulabilirsiniz.

  Yau Shuenn, yıllık 2500 makina satışı ile Asya'nın açık ara en büyük çorap makina üreticisidir.

  Artan bu performansı ile Yau Shuenn, son yıllarda Dünyanın en büyük ikinci çorap makina üreticisi olmuştur.

  Yau Shuenn 2008 yılında sattığı, listesini aşağıda görebileceğiniz, 248 adet 318 model 3 3/4 pus makina ile Türkiye çorap makina satışları içinde, kendi sınıfında, pazar payı olarak bir numaraya ulaşmıştır. Yau Shuenn Türkiye'de bu konumuna getiren herkeze yürek dolusu teşekkürler..

info@yaushuenn.com